Lípa v Doubravce soutěží o strom roku
Lípy ,,Doubravské"
Místo určení: Doubravka u Týna n. Vltavou č. k.ú. 654043 –
Okrajová neobydlená východní část vesnice asi 100m od silnice Doubravka-Hosty. Na pozemku p.č. 2559 - vlastník je obec Chrášťany, ke které je Doubravka přisloučena. Spolu s pozemkem p.č. 2560 tvoří oba nyní překrásný biokoridor v blízkosti velkých lánů.
Tato lípa má vedle sebe sousedku která je mnohem mladší. V minulosti bývala označena tabulkou strom chráněný státem.
Rozměry obou stromů:
1.-lípa obvod měřen ve výšce 130cm-500 cm-výška 24 m
2.-lípa--------"---------------------------- - 280cm- výška 22m
Odhad věkuproveden dle dostupných výpočtů ( stromy a keře list č.12 )
1.-lípa -166-250 let (1762-1846 ) Dle tabulky určování stáří živých stromům 500cm=400 let
2.-lípa -93-140 let (1871-1918 )
U skupiny těchto lip je umístněn kříž, který zde údajně postavila rodina Landova z Doubravky. Přesný důvod výsadby těchto stromů nelze zjistit ani od nejstarších pamětníků ani z kronik.Tato překrásná lípa ale byla svědkem mnoha událostí které se v její blízkosti odehrály. Stála na křižovatce cesty z Doubravky u ní se cesta rozdvojovala směr východní do stávajících polí a také na pastviny které již oba uvedené pozemky tvořily a jižním směrem do Hostů a na pozemky osadníků.
Jak je uvedeno v kronice-obecní slouha s pomocníky zde ve ,,STRUŽCE" ( tak se uvedená lokalita nazývá ) pásával. Ráno a odpoledne troubením svolával stáda -dobytek, vepře a ovce. V roce 1888-28 srpna byla svědkem silné bouře s průtrží mračen, kdy se z vrchu kolem ní valila se voda do vesnice, která velké škody ve vesnici způsobila - protržená hráz rybníka, otavy z luk a ornice z polí byly splaveny.
Pamatuje již ve svém mládí,že Doubravku a okolí postihl v roce 1772 hladomor při němž hodně osadníků zahynulo. Dále, že Doubravští poddaní museli robotovat u dvora Jarošovického, rolníci s párem koní 2 dny v týdnu a nebo s párem volů 4 dny. V letech 1775 se tak ztížilo, že i v zimě museli sedláci 3 dni robotovat v lese a chalupníci 4 dny. A nastaly protesty u krajského hejtmana. Na vyřízení této láce jak se uvádí přijel kraj.hejtman Bubna a nařídil, aby 3 compagnie vojska v Týně v ležení jsoucího při tomto řízení bylo přítomno.
Asi 150m od lípy byl vybudován kamenolom, kde se těžil kámen na vybudování silnic a to v roce 1910 do Chrášťan v délce 1060m a do Hostů v roce1911 v délce 1988 m. Obec je stavěla ve vlastní režii, poté je převzal okres do své správy a vlastnictví za cenu 5 Kč za běžný metr.
Výstavbou uvedené silnice byla doprava od lípy odkloněna již z vesnice takže je osvobozena od nebezpečných vlivů dopravních prostředků na životní prostředí. A to je jistě prospěšné pro její pěknou kondici, neboť podobně staré stromy, které byly v blízkosti silnic, již jsou odumřelé.
Toto se podařilo ze záznamů zjistit kronikáři naší obce, panu Fr.Landovi z Doubravky, který lípu přihlásil do soutěže " Strom roku ".